Rekomanduar nga mjekët! Të shëndetshëm & vital me ARONIA

Bild-Cover
 • Parandalon dhe shëron sëmundjet akute si:
  • Kanceri
  • Sëmundjet kardiovaskulare
  • Diabeti
  • Inflamacionet
 • Ndihmon parandalimin e inflamacionit
 • Modulon sistemin imunitar
 • Largon toksinet
 • Mbron qelizat                … më shumë brenda

Aronia Berry - tip i brendshëm i natyrës

Aronia ka një efekt holistik dhe natyror në shëndetin dhe mirëqenien e organizmit, ajo është gjithashtu e njohur shpesh si “kokrra e fuqishme e kuqe”. Mijëra njerëz kanë zbuluar tashmë këto kokrra të kuqe dhe efektin e jashtëzakonshëm të substancave në të. Në këtë broshurë ju mund të gjeni se pse kokrra e Aronisë është aq e shëndetshme dhe cilat sëmundje mund të trajtohen dhe të parandalohen me këtë frut.

Gjithkush është duke folur për këtë super ushqim. Për fat të keq, megjithatë, shumica e tyre rriten në vende të largëta dhe për këtë arsye duhet të kalojnë nëpër rrugë të gjata para se të mbërrijnë në dyqanet tona. Aronia Berry, nga ana tjetër, është një super ushqim që rritet në pragun tonë. Si një grup ne punojmë për të promovuar rëndësinë bujqësore të kokrrës së Aronisë. Falë iniciativës sonë dhe bashkëpunimit tonë me prodhuesit e produkteve Aronia si Aronia ORIGINAL Naturprodukte GmbH, zona e kultivimit të kësaj kokrre të kuqe në Gjermani është rritur në më shumë se 300 hektarë. Dhe fermerët gjithnjë e më shumë po e kultivojnë këtë super kokërr të kuqe për vete.

Nëse dëshironi të mësoni më shumë për këto “super kokrra të kuqe”, ju lutemi vizitoni faqen tonë të internetit ku ju mund të lexoni raporte shkencore për përvojat e njerëzve me këto fruta të cilat do t’ju bindin për efektin e saj.

Pse Aronia?

Ne të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është sistemi ynë imunitar për një jetë të shëndetshme dhe të fortë në një moshë të pjekur. Shoqëria jonë moderne vë një presion të madh në sistemin tonë imunitar dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme që ne vetëm t’i japim trupit tonë më të mirën. Në ish-Bashkimin Sovjetik, janë bërë më shumë se 100 studime për masat parandaluese dhe efektin shërues të kokrrës së Aronisë.

Këtu janë disa shembuj:

Siç mund ta shihni më lart, kokrra e Aronisë është vërtetë e gjithanshme për mirëqenien tuaj. Përveç kësaj, një dietë e natyrshme dhe e ndryshme është gjithashtu e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit.
Për studime të mëtejshme shkencore mbi efektin shërues të kokrrës së Aronisë, vizitoni faqen tonë të internetit.

Substancat e vlefshme në Aronia

Kokrrat e kuqe janë vlerësuar si një ushqim me cilësi të lartë që nga mijëra vjet më parë. Qofshin ato boronica, mjedra apo luleshtrydhe – përkundër madhësisë së tyre të vogël, ato janë një burim i shkëlqyer i shumë substancave vitale. Ato posedojnë shumë vitamina, minerale dhe substanca të rëndësishme bimore, kanë sasi të ulët të fruktozës dhe janë të pasura me fibra.

Frutat e Aronisë përmbajnë:

Krahasimi i përqendrimit të anthocyanin dhe OPC në manaferrat (mg / 100 g)

Ajo që e bën Aronia është e jashtëzakonshme sepse ajo ka një përmbajtje të lartë të pigmentit të bimëve, të ashtuquajturat polifenole. Asnjë kokërr e kuqe nuk përmban aq shumë antocianine dhe OPC si kokrrat e kuqe Aronia.

Agjentët mbrojtës të kokrrës së Aronisë

Aronia mbron trupin tonë nga radikalet e lira në sajë të përmbajtjes së lartë të polifenoleve. Gjatë rritjes, organet tona lirojnë gjithnjë e më shumë radikale të lira, të cilat gjithashtu mund të përshpejtojnë procesin e plakjes.

Cilat janë radikalet e lira?

 • Molekulat që lëvizin (natyrisht) kur marrim frymë
 • Sasia e tepërt e radikaleve të lira dëmton qelizat

Zhvillimi i radikaleve të lira shkaktohet nga faktorët e ndryshëm të ambientit të jashtëm:

Pasojat e radikaleve të lira:

 • Stres oksidativ – për shkak të sasisë së tepërt të radikalëve të dëmshme dhe sasisë së ulët të radikalëve “neutralizues (antioksidantë)
 • Plakja e parakohshme e qelizave
 • Nxitja e sëmundjeve të shumta p.sh.kanceri si dhe sëmundjet e nervave ose nyjeve

Stresi oksidues ndodh në trupin tonë pasi që organizmi ekspozohet shumë radikaleve të lira për shkak të zakoneve ushqimore të sotme dhe stilit jetësor të ngarkuar (ushqim jo i shëndetshëm, stresi i tepërt) dhe në të njëjtën kohë konsumojmë antioksidantë të pamjaftueshëm (nga pemët dhe perimet). Stresi oksidues gjithashtu zvogëlon performancën tonë.
Vetëm antioksidantët që gjenden në një përmbajtje kaq të lartë në kokrrat e Aronisë, janë në gjendje të neutralizojnë radikalet e lira dhe për këtë arsye mbrojnë trupin tonë në mënyrë ideale.

Kokrra e Aronisë është shëndet

Kokrrat e Aronisë përmbajnë shumë pigmente të grupit polifenol, te cilat gjithashtu ia japin ngjyrën e saj të kuqe. Polifenolet kanë një efekt antioksidues dhe ndihmojnë në përmirësimin e balancës ndërmjet radikaleve të lira dhe antioksidantëve.

Falë tyre ndihemi më të aftë dhe kjo mundëson rigjenerimin e trupit, e cila, nga ana tjetër, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve afatshkurtër dhe afatgjatë.

Më poshtë ilustrohen disa nga efektet e Aronia deri më tani:

Por kjo nuk është e gjitha, substancat aktive unike në Aronia gjithashtu:

 • Ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit
 • Modulojnë sistemin imunitar
 • Janë antibakteriale
 • Janë anti-kancerogjene (parandalojnë zhvillimin e kancerit)
 • Janë antimutagen (parandalojnë mutacionet)
 • Largojnë toksinet nga organizmi
  … dhe e gjithë kjo pa asnjë efekt anësor!

Kjo është ajo që njerëzit thonë:

Pas ditëlindjes së 72-të fillova të zgjohesha në mëngjes ende i lodhur. Fillova të merrja 100 ml lëng Aronia çdo ditë dhe vitaliteti im u restaurua, dhe nuk pësova më nga ethet ose nga ndonjë infeksion i fytit. Tani jam 76 vjeç dhe mendoj se do të jetoj shëndetshëm edhe për të paktën 30 vjet me kokrra të kuqe Aronia.
H.R nga Gjermania

Unë kam qenë duke vuajtur nga problemet e gjendres tiroide dhe kam përdorur barëra për këtë sëmundje. Para dy muajve mjeku më ka rekomanduar të konsumoj dy here në ditë Aronia caps. Para se të konsumoj Aronia caps niveli I TSH ka qenë 5,75 (Gjendres Tiroide) pas dy muaji të konsumimit të Aronia caps niveli I TSH ishte 3,96 .Në të njejtin kohë edhe tensioni I lartë u stabilizu. Unë prapë u konsultova me mjekun dhe më propozoje të vazhdojë të konsumojë edhe nje muaje Aronia caps dhe në të njejtin kohë e zvogloje dozën e ilaçit tim për tiroidet. Unë falenderojë mjekun qe më ka propozu të konsumojë Aronia caps dhe të njejtin kohë u njoftova me një ilaq të mrekullueshëm.
F.Gj. nga Kosova

Unë kam qenë duke vuajtur nga kolesteroli i lartë, presioni i lartë i gjakut dhe diabeti për një kohë të gjatë dhe kam përdorur barëra për këtë. Rreth dy vjet më parë kam zbuluar lëngun e Aronia dhe e kam përdorur çdo ditë që nga ajo kohë. Pas vetëm tre muajsh, ishte e nevojshme të zvogëloja dozën e ilaçit tim dhe pas vetëm një viti, nuk kisha nevojë të merrja kaq shumë ilaçe sikur më parë.
C.J. nga Danimarka

Raportet e shumta të përvojës në lidhje me efektin e kokrrës së Aronisë na bën të besojmë se ajo është me të vërtetë një kokërr super e fuqishme. Ju lutemi gjithashtu, të ndani përvojën tuaj me kokrrën e Aronisë me ne.

Për më shumë informacion vizitoni – www.aroniabeere.de – www.aroniaoriginalkosovo.com

Si duhet ta konsumoj Aroninë?

Kokrrat e Aronisë zakonisht bëhen lëng ose thahen. Kombinimi i 100 ml lëng Aronia dhe një lugë gjelle Aronia të thata në ditë do të furnizoj trupin tuaj me substanca të vlefshme.

Ku mund të blej produktet Aronia?

Kur blini lëngje dhe manaferrat e thata sigurohuni që të blini vetëm produkte me cilësi të lartë dhe produkte origjinale Aronia origjinal. Ju do t’i gjeni këto në dyqane të zgjedhura të ushqimit të shëndetshëm, dyqane ushqimore organike, barnatore dhe gjithnjë e më shumë edhe në supermarkete premium.

Kjo është ajo që njerëzit thonë:

„Kokrra e Aronisë ka një përmbajtje shumë të lartë të antocianinës dhe OPC (pigmente bimore të mesme). Organizmi njerëzor përdor këto substanca si të ashtuquajtura “neutralizues” radikalë dhe kjo mbron enët e gjakut dhe qelizat nga një efekt i tepruar i oksigjenit. Radikalët e lira të oksigjenit veprojnë si “ndryshk në hekur” në organet tona dhe për këtë arsye ne vazhdimisht kemi nevojë për substanca mbrojtëse për të siguruar funksionimin ideal të organeve tona.“

Dr. med. Jürgen von Rosen themeloi Schlossparkklinik Dr. von Rosen në Gersfeld / Rhön në 1981. Duke përdorur eksperiencën e gjerë më shumë se 50 vjet, klinika kombinon gjetjet nga mjekësia shkencore me metodat e zgjedhura të shërimit natyror dhe homeopatisë. Është një vend për të rifituar shëndetin tuaj. Sot, klinika unike menaxhohet nga djali i tij Dr. med. Martin von Rosen. www.dr-von-rosen.de

„Ju jeni të ndërtuar nga ajo që hani. Kokrra e Aronisë është një koktell i vërtetë jetësor për trupin dhe mendjen. Substancat e saj e bëjnë atë një ushqim të shëndetshëm, të pakrahasueshëm me cilësi të lartë. Ajo mund të përdoret si mjet parandaluespor edhe terapeutik për një gamë të gjerë sëmundjesh. Vetitë e saj anti-inflamatore janë veçanërisht të shquara.“

Dr. med. Sandra Elnekheli ka pasur praktikën e saj në Vienë për 13 vjet. Mjekja sheh ushqimet natyrale të cilat janë të pasura me substanca jetësore, si një kontribut i rëndësishëm për një jetë të shëndetshme. Ajo është gjithashtu një trajnere në stërvitje shëndetësore sipas metodës Wildwuchs®. www.bewusstseinsmedizin.at

‘’Në praktikën time unë veçanërisht propozoj Aronia për pacientet qe e kanë probleme me gjëndrën tiroide, për regullimin e metabolizmit, në anemi dhe në diabet. Sepse Aronia sipas përmbajtjës së lartë të antocianinës rregullon punën e gjëndrës tiroide, rregullon nivelin e sheqerit dhe të hemoglobinës në gjak, ndihmon në punën e Pankreasit dhe në të njejtin kohë ndihmon në Diabet.“

Dr. med Adem Rama Endokrinolog Diabetolog punon në QKUK në Prishtine (Kosovë)

Ju lutemi vini re

Të gjitha deklaratat në këtë fletushkë informacioni bazohen në vlera dhe studime empirike. Ata nuk janë zëvendësues për mbikëqyrjen mjekësore dhe nuk kanë për qëllim terapinë mjekësore. Aronia nuk është zëvendësim për vizita të rregullta në mjekun ose specialistin tuaj. Ju lutemi diskutoni me mjekun tuaj efektet e mundshme anësore kur kombinoni me medikamente të tjera.

Menu